Renault’dan elektrikli araçlar

Elektrikli araç stratejisinde tarihi bir ivme yakalayan Renault Grubu, cesur seçimler yapmak, rekabetçi, sürdürülebilir ve popüler elektrikli araçlar sunmak için, teknolojik ve endüstriyel varlıklarının yanı sıra elektrikli ulaşımdaki 10 yıllık deneyiminden yararlanıyor. Renault Grubu, 2025 yılında yüzde 65’in üzerinde elektrikli ve elektrik destekli araç, 2030’da ise yüzde 90’a varan elektrikli araç ile Avrupa pazarının en çevreci ürün karmasını sunmayı hedefliyor. 10 yeni elektrikli araçla daha dengeli ve kârlı bir ürün portföyü geliştiren Renault Grubu, ZOE’ye kıyasla yüzde 33 daha düşük maliyetli Renault 5 ve “4ever” gibi 2 önemli ikonik modele hayat veriyor.

2022’de yeni MéganE ile de tamamen elektrikli bir C segmenti modeli ürün gamına ekliyor. Grup, maliyetlerde yüzde 30 ve boşa harcanan enerjide yüzde 45 oranında azalma ile 20 km ek elektrikli araç sürüş menzili sağlayan kompakt bir elektrikli güç-aktarma sistemi de geliştiriyor. Kuzey Fransa’daki kompakt, verimli ve yüksek teknolojiye sahip elektrikli ekosistem olan Renault ElectriCity, grubun Normandiya’daki elektrikli güç-aktarma sistemi tesisi MegaFactory ile birleştiriliyor. Grup, 2024 yılından itibaren en ileri teknoloji, uygun maliyetli, düşük karbonlu bataryalar üretmek üzere Douai’de devasa bir fabrika kurmak için Envision AESC ile stratejik ortaklık da kuruyor. Fransız start-up Verkor ile 2022 yılına kadar yüksek performanslı ve sürdürülebilir bir batarya geliştirmeye yönelik ortak bir proje üzerinde çalışılıyor.

Renault eWays ElectroPop adlı küresel etkinlikte konuşan Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, “Renault Grubu, elektrikli araç stratejisi ve ‘Made in Europe’ konusunda tarihi bir ivme yaşıyor. Normandiya’daki elektrikli güç-aktarma sistemi MegaFactory ile birlikte Kuzey Fransa’daki kompakt, verimli, yüksek teknolojili elektrikli araç ekosistemimiz Renault ElectriCity’yi kurarak, rekabet gücümüzü kendi evimizde artırıyoruz. ST Micro-electronics, Whylot, LG Chem, Envision AESC, Verkor gibi kendi alanında en iyi oyuncularla eğitimler ve yatırımlar yapacak ve ortaklıklar kuracağız. 10 yeni elektrikli model geliştirecek ve 2030 yılına kadar düşük maliyetli kentsel araçlardan üst düzey sportif araçlara kadar bir milyon adede kadar elektrikli araç üreteceğiz. Verimliliğin yanı sıra, elektrikliye geçiş sürecine Renault dokunuşu ile katkı sağlamak üzere sevilen R5 gibi ikonik tasarımları da güncel tutuyoruz. Böylece elektrikli otomobilleri daha popüler hale getireceğiz” dedi. | 30 Haziran 2021 : 21.00

SON 100 HABER

Yorum yaz

2021

%d blogcu bunu beğendi: