Kişiye özel araca ilgi arttı

Dünyada yükselen bir trend olan kişiye özel araç merakı Türkiye’de de ilgi görüyor. Kişiye özel tasarlanmış, birbirinden özel opsiyonlara sahip lüks araç satış konseptine yönelik hizmet veren Awcı Motors Kurucusu Serhat Avcı, “Otomobiller kullanıcılar için artık yaşam alanı oldu. Pandemiye rağmen lüks araçlara talep arttı. Otomobil tutkunları milyonlar ödedikleri araçların artık kendilerine özel olmasını istiyor” dedi. Porche Taycan 4S ve Tesla Model 3 araçları ile birçok elektrikli aracı da Türkiye’ye ilk kez getiren Awcı Motors Kurucusu Serhat Avcı, tasarımı farklılaşan ve yüksek performansa sahip lüks araçların ilgi odağı olduğuna dikkat çekti.

Lüks otomobil tutkunlarının milyonlar ödedikleri araçların kendilerine özel olmasını istediklerini anlatan Avcı, aracın renginden direksiyonuna, jant modeline, deri ve kumaş döşemelerinden emniyet kemerine kadar birçok aksesuarın kişinin zevkine göre tasarlandığını anlattı. Türkiye’nin her yerinden sipariş aldıklarını ve talebin giderek artacağına inandıklarını dile getiren Avcı, ayda ortalama 35 araç satışı yaptıklarını söyledi. Döviz kurlarındaki hareketlenmeye bağlı olarak satışlarda zaman zaman düşüşler yaşadıklarını, özellikle elektrikli araçların ÖTV artışından kaynaklı fiyatlarının değiştiğini belirten Serhat Avcı, fiyatı 2 milyondan başlayıp, 15 milyon liraya kadar çıkan lüks otomobiller ile özel tasarım araçlar arasında yüksek bir fiyat farkı olmadığının da altını çizdi.

Avcı, “Çünkü hazır bir aracı aldığınız zaman belki de ihtiyacınız olmayan bir aksesuar oluyor, parasını ödüyorsunuz. Ama kendinize özel araç sipariş ettiğinizde sadece ihtiyacınız olan aksesuarı ekletiyorsunuz. Kişiselleştirilen araçlar içerisinde elektrikli spor otomobiller de ön plana çıkıyor. En çok dış, iç ve jantın renklerinde değişiklik talep ediliyor. Emniyet kemerin,  araçtaki halı paspasının rengine kadar karar verilebiliyor. Spor otomobillerde kırmızı, kahverengi, vişne, bordo gibi renkler ön plana çıkıyor. Çalıştığımız futbolcu ve sanatçıların taleplerinde de masaj fonksiyonlu ve özel donanımlı araç talebi daha fazla oluyor. Özellikle trafikte geçen uzun saatler nedeniyle otomobiller artık yaşam alanı oldu” dedi.

Awcı Motors’un sektörde kişiye özel araç konseptinde öncü şirketlerden biri olduğunu belirten Serhat Avcı, aracın tasarlanma süreci hakkında da bilgi verdi. Avcı, “Kişiler bize gelerek, hayal ettikleri araçta olmasını istedikleri opsiyonları aktardıktan sonra araç konfigüratörü ile bir sipariş araç listesi hazırlanıyor. Akabinde ilgili markanın fabrikasında araç üretim aşamasına geçiliyor ve 3 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanıyor. Aracı ithal ederek, teslimatı tamamlıyoruz. Örneğin şu anda Porsche’un bir modelinde olmayan kırmızı rengin üretilmesini sağladık ve Türkiye’ye ilk biz getirdik. Müşterimize teslim edeceğiz,” dedi. | 9 Haziran 2021 : 14.35

Yorum yaz

SON 100 HABER

%d blogcu bunu beğendi: