Sürücüler dikkatli olmalı

Bugünden itibaren tüm Türkiye’de etkili olması beklenen yoğun kar yağışı ve aşırı soğuk havalar, sürücülerin çok daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Intercity Sürüş Akademisi, yol koşullarının ekstrem derecelerde zorlaştığı bu hava koşullarına karşın sürücülere kullanımları için ipuçları verirken, araçların da zorlu hava koşulları için hazır olmasını gerektiğini vurguluyor. Karlı ve soğuk havalarda sürücülerin araçlarında mutlaka kış lastiği kullanmaları gerektiğini söyleyen Intercity Akademi Baş Eğitmeni Utku Uzunoğlu, doğru hava basıncının ayarlanması, silecek suyu kontrolü, kar zinciri bulundurulması gibi konularda aracın hazırlanması gerektiğini belirtirken, “Sürücüler de her zamankinden çok daha dikkatli olmalı. Takip mesafesi, hız kontrolü ve çevre kontrolü gibi konular bu gibi zorlu hava koşullarında büyük önem taşıyor. Bu gibi zorlu hava koşullarında kazalardan kaçınmak bizlerin elinde. Bu nedenle tüm sürücüleri yetkili mercilerin ve uzmanların uyarılarını dikkate almalarını, sağlıkla yolculuk etmelerini diliyoruz” dedi.

Bilinmesi gerekenler; Araçlarda kış lastikleri yoksa kesinlikle yola çıkılmamalı. Araçların lastik basıncı kesinlikle indirilmemeli, lastik basıncı depo kapağının içinde veya sürücü kapısının eşiğinde bulunan etikete göre ayarlanmalı. Silecek suyunun donma riskine karşın antifriz ekletilmeli. Araçta mutlaka kar zinciri bulundurulmalı ve takım söküm işlemi daha önce denenmiş olmalı.

Dikkat edilmesi gerekenler; Ani hızlanma, ani dönüş ve ani yavaşlamalardan kaçınılmalı. Mümkün olan en düşük hızlarda kullanım yapılmalı. Ani frenlemelerden kesinlikle kaçınılmalı, takip mesafesi en az 6 saniye olarak ayarlanmalı. Araç kliması, iç sirkülasyon modunda çalıştırılmamalı, taze hava modunda ön cama ayarlı şekilde açılmalı. Arka cam rezistansı aktif olmalı, varsa ayna ısıtmaları görüş güvenliği açısından mutlaka açık olmalı. Araç manuel vites ise, kalkışlarda ikinci vites kullanılmalı. | 13 Şubat 2021 : 09.00

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |