PSA’dan 2,5 milyon satış

Groupe PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares, “COVID krizinin damgasını vurduğu 2020 yılında, dünyanın her yerindeki ekiplerimiz mücadeleci ruhlarını gösterdiler ve hareket özgürlüğünü sağlamak için müşterilerimize temiz, güvenli ve uygun fiyatlı modeller sunmaya devam ettiler. Birinci Günden itibaren Avrupa CO2 hedeflerine uyumlu olmak etik kararlılığımızın temelini oluşturuyor. Stellantis ile yeni yolculuğa başlamadan önce tüm ekipleri bu başarılarından dolayı tebrik etmek istiyorum” dedi. İçten yanmalı motorlardan elektriğe sorunsuz ve performanslı bir geçişle elektrikte liderlik; grubun elektrik atağı yıl boyunca devam etti ve tüm markalar artık ya elektrikli şarj edilebilir hibrit ya da tam elektrikli modeller sunuyor.

Groupe PSA, müşterilerine 17 elektrikli model sunuyor (piyasada olan veya siparişe hazır). 2021’in sonuna kadar, yıl içerisinde müşterilerin tüm kişisel ve profesyonel kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak altı yeni elektrikli araç eklenerek Groupe PSA’nın elektrikli serisi 23 modele ulaşacak. Bu kapsamda Groupe PSA, içten yanmalı motorların ve araçların CO verimliliğini önemli ölçüde artırmaya devam etti. 2020’de son lansmanlardan yedisi, otomotiv uzmanları tarafından dünya çapında üç ödülle taçlandırıldı. Böylelikle ürünlerimizin müşteri beklentileri ile örtüştüğü kanıtlandı. Bu kriz yılı aynı zamanda e-satışları geliştirmek için bir fırsattı.

Yılın ikinci yarısında ayda ortalama 4 bin satış ile Grup, çalışanlara satılan tüm otomobiller ve Avrupa’da üç ülkede satılan tüm Citroen Ami satışları dahil olmak üzere 40 bin araç satmıştır. Grubun hedefi, 2021’in sonuna kadar Avrupa’da 100.000 dijital satışa ulaşmak. 2020’de, Grubun satış hacmi yılın ikinci yarısında güçlü bir şekilde toparlandı (İlk yarıya kıyasla +%40) ve Grup, Peugeot (yıllık bazda + 0,1 puan), DS Automobiles ve (yıllık bazda Premium piyasada bir önceki yıla kıyasla + 0,1 puan) Opel-Vauxhall’da 4. çeyrekte bir toparlanma (2019 4. çeyreğine kıyasla +0.3 puan) sayesinde toplam pazar payında (üçüncü çeyreğe kıyasla + 0,5 puan) artışla son çeyrekte tekrar büyümeye başladı. Grup ayrıca, Fransa’nın 2020’de pazar payını (+0.14 puan) bir miktar arttırmasıyla ana pazarında güçlü pozisyonunu korumayı başardı. Grup, CO2 performansına odaklanmaya devam etti.

Taahhüt edildiği gibi 2020’de Avrupa hedeflerini karşıladı. Hem içten yanmalı motor emisyonları açısından serilerin optimizasyonu hem de düşük emisyonlu araçların piyasa hacimlerinin büyümesi konusunda CO2 hedeflerini yakaladı (2020’de 120 bin kayıt ile gözle görülür artış). Groupe PSA’nın Orta Doğu ve Afrika’daki pazar payı 2,1 puan artışla %7,2’ye yükseldi. %14 düşüş gösteren bir pazarda, bölgesel teslimatlar 2019’a kıyasla %21 arttı ve 201.000’den fazla adede ulaştı. Mısır (+3,8 puan), Türkiye (+1,4 puan) ve Fas (+0,7 puan) gibi birçok ülkede atılımlar yapıldı. Bölgesel iş kapsamı, GCC (Körfez İş Birliği Konseyi) ve Sahra altı Ülkelerinde yeni ithalatçılarla satışları artırmak için genişletildi. 2020 yılı, Kenitra tesisi üretim kapasitesinin ikiye katlanması ve Citroën Ami’nin üretim lansmanıyla Groupe PSA’nın bölgedeki ayak izinde önemli bir endüstriyel değişime tanık oldu.

Zorlu bir ilk yarının ardından, satışlar Eylül’den itibaren her ay arttı ve Aralık 2020’de Aralık 2019 seviyesine ulaştı.  DS’nin Çin’deki yeni iş modeli, ithal veya yerel olarak üretilen otomobillerle uygulamaya odaklanan, tamamen sahip olduğumuz bir yan kuruluşla yürürlüğe girdi. DS 9’un 2021’in ilk yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Latin Amerika pazarları yıl boyunca koronavirüs krizinden kötü etkilendi (2019’a kıyasla %27 ila %31 düşüşlerle), ancak Groupe PSA güçlü bir satış toparlanma süreci geçirdi ve 2020’nin dördüncü çeyreğinde 2019’un aynı dönemine kıyasla daha yüksek bir pazar payına ulaştı: %2,3’e karşı %2,5. Arjantin’de pazar payı, Citroen C5 Aircross ve son teknoloji ürünü CMP platformunda yerel olarak üretilen (Palomar) Yeni Peugeot 208 gibi lansmanlarla desteklenerek 2019’daki %10,1’den 2020’de %10,5’e yükseldi. Bir tonluk Yeni Peugeot Landtrek kamyonet, 2020’nin ikinci yarısında, Grubun pazar payının ilk kez %1’in üzerinde olduğu Meksika’da piyasaya sürüldü.

PSA’nın pazar payı, konsolide satışların %6,6 oranında azalmasına rağmen 2020 yılında bölge genelinde artarak, 2019’a kıyasla %18,3 düşüş gösteren bir pazarı hasarsız atlattı. Groupe PSA’nın üç markası, özellikle Citroen Berlingo, Peugeot 208, 2008 ve e-2008, DS3 Crossback ve DS3 Crossback E-Tense’nin son lansmanlarıyla Japonya’da başarı göstermeye devam ediyor. Hindistan’da Citroën Markasının Citroën C5 Aircross SUV ile 2021 yılının ilk yarısında tanıtılması bekleniyor. Bu aracı yerel olarak tasarlanmış yeni ve yenilikçi modeller izleyecek. Avrasya’daki performans koronavirüs krizinden etkilenirken, Grup satışlarını artırdı ve pazar payı 0,2 puan arttı (%0,7’den % 0,9’a). Rusya ve Ukrayna olmak üzere başlıca iki ülkede sırasıyla 0,1 (%0,5’e ulaştı) ve 2,2 (%8,5’e ulaştı) puan arttı. Bu performansa özellikle Ukrayna’da tüm Peugeot, Citroën, DS Automobiles ve Opel markaları katkıda bulundu. Opel markasının yakın zamanda Rusya piyasasına yeniden girişi ilk yıl için olumlu karşılanmaya devam ediyor.
16 Ocak 2021 : 15.36

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |