Lexus RZ 450e

Premium otomobil üreticisi Lexus, tamamen yeni elektrikli SUV modeli RZ 450e’yi dünya prömiyeriyle birlikte tanıttı. Lexus’un baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e; tasarımı, performansı, teknolojisi ve sürüş keyfiyle elektrikli premium dünyasında yeni standartları belirleyecek. RZ modeli, performans ve kalite açısından markanın vazgeçilmez özelliklerini koruyarak bu deneyimi daha da zenginleştiriyor. Markanın eşsiz sürüş deneyimi elektrikli araçların getirdiği özelliklerle harmanlanıyor.

Lexus, yeni RZ modelinde tam elektrikli araçların getirdiği tasarım özgürlüğünü kullanarak konvansiyonel araçlardan farklı görünen bir model ortaya çıkardı. Lexus tasarımının yeni bölümü olarak tanımlanan bu tasarım, aracın dinamik performansından doğan benzersiz bir görünümle kendisini gösteriyor. Aracın ön tasarımı RZ’nin tam elektrikli bir araç olduğunu hemen vurgulayacak şekilde yapıldı. İçten yanmalı motor olmamasıyla birlikte kaput daha alçak konumlandırılırken daha az hava girişine yer verildi. Lexus’un modellerinin karakteristik bir özelliği olan “spindle ön panjur” RZ modeli ile evrimleşerek üç boyutlu olarak aracın tüm gövdesine uygulandı. Yeni tasarıma sahip ön farlar da elektrikli aracın ön panjuruyla birleştirildi. Ultra ince gündüz farları, Lexus L-motifine daha fazla vurgu yapacak şekilde tasarlandı.

Lexus’un tam elektrikli modeli RZ de ek özelliklere sahip güncellenmiş üçüncü nesil Lexus Safety System + ile donatıldı. Gelişmiş aktif güvenlik sistemleri ve sürücü asistan sistemlerinden yararlanan RZ, aynı zamanda yeni direksiyon destekli Proaktif Sürüş Asistanı özelliğine ve sürücü yorgunluk/dikkat dağınıklığı izleme sistemine de sahip. Proaktif Sürüş Asistanı, öndeki kamerayı kullanarak virajın açısını belirleyerek viraja yaklaşılırken ve dönülürken direksiyonun uygun şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Bununla birlikte RZ, ilk kez NX modelinde yer alan e-latch elektronik kapı açma sistemiyle de donatıldı. Aracın Kör Nokta Monitörüyle birlikte çalışan kapı, Güvenli Çıkış Asistanı sistemiyle arkadan gelen araçları veya bisikletleri algılıyor. Dünyada bir ilk olarak geliştirilen sistemin, kapının açılmasıyla yaşanan kazaların yüzde 95’ini engelleyeceği tahmin ediliyor. RZ’de aynı zamanda her hava koşulunda görüş açısını iyileştiren dijital iç dikiz aynası da sunuluyor. | 23 Nisan 2022 : 11.00

Yorum yaz

SON 50 HABER

%d blogcu bunu beğendi: