2. Eli sıfırlar belirleyecek

2021 Ocak – Kasım döneminde 2.el piyasası 6.869.949 adede ulaştı. 2021 Kasım ayında yapılan satışlara bakıldığında 2020 yılı aynı dönemine göre yüzde 74 arttı. Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu yaptığı değerlendirmede “Aralık ayında 2. El piyasasını, sıfır araçlardaki fiyat politikaları belirleyecek. Ayın son bir haftasında sıfır araç fiyatlarının belirlenme süreci ve kurdaki değişimler sebebiyle tüketici ve satıcılar piyasayı gözlemlemeyi tercih edeceklerdir” dedi. Mutlu “Değişen kurun etkisi, tedarik sorunu ve ayın son günlerinde yaşanmasını beklediğimiz durgunlukla 2021 yılı 2.El pazarının 7 buçuk milyon civarında kapanacağını öngörebiliriz. Yılın son ayında zirve yapması beklenen satışlar geçtiğimiz günlerde yaşanan yüksek kur hareketliliği nedeni ile yavaşladı. Hem satıcılar hem de alıcılar beklemeye geçtiler. Kur hareketlerinin yavaşlaması, sıfır araçların temin durumu ve 2022 model araçların baz fiyatlarındaki artışlar ilerleyen günlerde 2. el pazarını şekillendirecek.

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, çip kriz nedeniyle 2022 yılında da 0 otomobil tedarikinde sorun yaşanabileceğini belirterek “Çip krizinin yanı sıra magnezyum krizi, parça üretimi ve lojistik sorunları devam ediyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntı 2022 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Bu açıdan baktığınızda 2022 yılında otomotiv sektörünü 2. El pazarı domine edecek” dedi. Mutlu, 2. El pazarındaki fiyatlandırmaları da değerlendirirken “ 2. Elde fiyatları etkileyen birçok etken var. Gerek 0, gerek 2. El araç artık yatırım aracı olarak görülüyor ve araç sahibi aracını artık kendisi fiyatlandırıyor. 3 katına varan fiyat artışları yaşadık. Günlük fiyat değişimleri bile görebiliyoruz. 2022 yılının ilk 3 ayı sektör için çok önemli. Öngörülemeyen döviz kurları ve sıfır araç tedarik durumu sektörün 2022 yılı için öngörü yapabilmesine imkan tanımıyor” şeklinde konuştu. | 30 Aralık 2021 : 11.00

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |