5 hayati nokta

Araçlarda düzenli olarak kontrol edilmeyen bazı bölümler önemli sorunlara neden olabilmektedir. Güvenliğin yanı sıra yolculukları sorunlu hale getirme, yakıt tüketimini artırma ve araç ömrünü kısaltma gibi zararlara neden olabilecek bu hayati noktaların düzenli kontrolü ise büyük önem taşıyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta, güvenliğin sağlanmasının yanı sıra araç ömrünü uzatacak, düzenli kontrol edilmesi gereken 5 noktayı paylaştı.

Güç aktarma organları; Güç aktarma organları motordan alınan hareketin lastiklere iletilmesini sağlar. Kardan mili, diferansiyel, aks, volan dişlisi, debriyaj, vites kutusu (şanzıman), jant ve lastikler güç aktarma organlarıdır. Aracın yol üzerinde sarsıntısız hareketi açısından güç aktarma organları düzenli kontrol edilmeli.

Elektrik sistemi; Bir aracın en önemli kısımlarından bir diğeri de elektrik sistemi. Bu sistem, hemen hemen her parçayı kontrol etmekte ve gerekli bilgileri topluyor. Araç elektrik arızalarının en önemlisi ise akü arızaları. Akü bakımının düzenli olarak yapılmaması, aracın elektrik ihtiyacının karşılanamamasına neden olmakta.

Motor; Bir aracın kalbi ya da beyni olarak nitelenen motorun düzenli bakımı hayati ve maddi sorunların önüne geçmekte. Düzenli kontrolü yapılmayan motorlar; yağ eksilmesi, yağ kaçırma, yağ yakma, motorun fazla ısınması gibi sorunları doğurur ve kazaya sebebiyet verecek arızalara yol açabilir.

Fren sistemi; Bir aracın en önemli kısımlarından birisi de fren sistemi. Bir aracın fren sistemi ne kadar güçlü ise, araç o kadar güvenli. Fren sistemini düzenli kontrol ettirmek, aracı ve içindekileri tehlikelerden korur, daha güvenli sürüş olanağı sağlar.

Yürüyen aksam; Yürüyen aksam aracın belden aşağısındaki bölüm olarak tanımlanabilir. Tekerlekler, yay/amortisör sistemi, direksiyon, tekerlek bağlantıları yürüyen aksamı oluşturan parçalar. Aracın bu noktaların bakımı da daha güvenli sürüş için önem taşır. | 5 Kasım 2020 : 11.00

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |