Ali İlgin; “Fiyatlar düşmez”

Son dönemde yetki belgesi ile düzen getirilmeye çalışılan otomobil galerileri, üstüne bir de son ÖTV şokunu atlatmaya çalıştıkları bugünlerde ne düşünüyorlar? Oto Ajansı, mikrofonu sektör temsilcilerine uzatırken, Ümraniye Tepeüstü’nde faaliyet gösteren Autopark Otomotiv’in patronu Ali İlgin sorularımızı yanıtladı. Piyasanın bunlara da alışacağını söyleyen Ali İlgin, yüzde 40’lara varan ÖTV artışından dolayı otomobil satışlarının düşmeyeceğini öngörüyor ve daralmanın da kısa vadede değişeceğini düşünüyor. İşte Ali İlgin’e sorularımız ve yanıtları..

-Otomobil satışlarına gelen ÖTV artışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alınan son ÖTV kararını iki taraflı düşünüyorum, devletin bu konu ile alakalı bir tedbir aldı. Dövizin piyasada kalması ile, esnaf ve galerilere, otomobil satışları konusunda ciddi bir yük bindi. Yüzde 40 azımsanacak bir rakam değil, ama piyasa buna da alışacak. Bir kaç ay sonra, hiçbir şey olmamış gibi, bu yüksek bedelli ithal özel araçların satışında çok fazla bir fark olmadığını herkes görecek, ama 60 gün, ama 90 gün sonra.. Çünkü, parası olan insanların tercihi, ithal araçlarla alakalı, hiçbir şekilde değişmeyecek. Oran ne kadar düşecek ne kadar azalacak, bunu da hep beraber göreceğiz.

-Sektör dernekleri bu kararın piyasayı daraltacağı görüşündeler..

Piyasanın daralması ile alakalı aynı fikirde değilim. Geçici bir süre, birkaç ay sonra zaten her şey normale dönecek. Benim şahsi kanaatim, Autopark Otomotiv olarak, bir azalma, bir daralma olacak ama kısa vadede bunun değişeceğini göreceğiz. Çünkü insanlar, alışkanlıklarından, bu konu ile alakalı, vazgeçmeyecekler.

-Yetki belgesi konusunda görüşünüz ne?

Yetki belgesi kesinlikle doğru alınmış bir karar. Otomotiv alış ve satışının daha ciddi ellerde olması lazım. Öğretmen satıyor, doktor satıyor, polis satıyor, bakkal market satıyor, oysa bu işin daha ciddi bir konsept halinde olması için, devletin uyguladığı ve yürürlüğe giren bu kanunu ben şahsen onaylıyorum. Para transferlerinin ciddi olması lazım. Bu alışverişlerin artık sokaktan çekilip, bu işi doğru yapanlar tarafından yapılması gerektiği ve gerçekten meslek haline getirilmiş ikinci el piyasasının oturacağı kanaatindeyim. Doğru bir hamledir, fakat tabii ilk başlarda bazı sıkıntılar yaşanabilir. Yetkiyi alamayan veya işyeri satışa uygun olmayan bazı müesseselerin de zaman içerisinde toparlanıp doğru noktaya ulaşacağını düşünüyorum. Esnaf için de doğru bir hareket olmuştur.

-Yetki belgesi ve üstüne son ötv kararları alıcı tarafını nasıl etkiledi?

Piyasada mutlaka satışla alakalı biraz daralma olacak, işler biraz zayıflayacak. Bir örnek vermek gerekirse, yüzde 40 ÖTV yaklaşık yüzde 160 iken, yüzde 200 gibi oluyor. 85 bin Euroluk ithal bir araba  bugün yaklaşık 250 bin Eurolara gelecek. Zaten bu arabayı 200 bin Euro’ya alanlar, çok ihtiyaçları olduğu için değil, zevkleri için alıyorlar. Dediğim gibi, biraz zaman geçtikten sonra, buna da alışacaklar. Adamın binmek istediği, tercih ettiği araba üst segment araba ise bunlar da Türkiye’de üretilmiyorsa, bu arabalar alınacak. Türkiye’nin bu arabalara rakip olması lazım. Bu arabaların önünü keserek değil, bu arabalara rakip olacak, alternatif üretimler yapması lazım.

-Bu sene sonuna kadar piyasada ciddi bir daralma bekliyor musunuz?

Aslında son ÖTV zammı ile beraber beklemek gerekir ama halen daha imalat noktasında şubat mart aylarına kadar otomotiv ile alakalı sıfır araçlarda satış olmayacağını bildiğim için, ikinci el piyasasının tam tersi hareketliliğini devam ettireceğine inanıyorum.

-Araç bulma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Araç bulma konusunda evet, araba bulma ile İlgili bir sıkıntıdan çok istediğin rakamlara bulamıyorsun, sıkıntı orada. Örnek, bir araba sattın, sattığın arabayı para kazandığını düşünerek sattığında aynı arabayı yerine koyarken daha fazla rakamlara mal ediyorsun. Yoksa araba yok diyemeyiz.

-Piyasadaki rakamlar ne derece abartılı, suni bir balondan söz edilebilir mi?

Tabii, piyasadaki fiyatlar bu sene yaklaşık yüzde 100’e yakın arttı. 150 binlere konuştuğumuz arabalar 300 bin liralara geldi. Yüzde 100’e yakın biraz abartılı gibi geliyor ama yüzde 50’nin üzerinde bir zam yemesi bir imalat, iki döviz kuru açısından, üç sıfırdaki imalatın olmayışı, bayilerde araba bulunmayışından kaynaklı bir tabloya yol açtı. Piyasa tabii şişik, bugün 100 bin liraya alınan arabalar için pandemiden önce 50-60 bin liradan konuşuluyordu, bugün 100 bin lira oldu.

-Piyasadaki bu yükselişin bir kırılma noktası olacak mı? Ya da bugünleri dahi arayacak mıyız, bu konuda siz ne bekliyorsunuz?

Kesinlikle düşmeyeceği kanaatindeyim. Pandemin sürecinin uzayacağını düşünürsek, imalatlar yine yapılamayacaksa, Mart ayını hatırlar ve sokağa çıkma yasakları işyerlerinin kapalı oluşlarını hesap edersek, otomobil aynı zamanda bir ihtiyaç. İmalat olmayacak ise haliyle bayiler de araba satamayacaklarsa, bu rakamları dahi arama ihtimalimiz var. Dün 50 bugün ise 100 bin liralık otomobiller için yarın 150 binler konuşulursa, kimse şaşırmasın. | 2 Eylül 2020 : 19.25

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |