“Kayıt dışı para devletin kasasına girecek”

İkinci el araç satışlarını da düzenleyen işyeri açma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliği değerlendiren ONR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Özçiçek, yapılan son düzenlemelerle ticaretin kayıt altına alınarak, daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ekonominin yararına olacağını savundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan işyeri açma ruhsatlarını düzenleyen yeni yönetmelik 9 Ağustos itibariyle uygulamaya geçirildi. Yönetmelikte ikinci el araç satışlarını da düzenleyen maddeler bulunuyor. Söz konusu maddeler yetki belgesi olmayanların, galericilik yapamayacağını da karara bağlıyor. 1 Eylül itibariyle yetki belgesi olmayan kişiler artık galericilik hizmeti veremeyecek. Söz konusu düzenlemeyi değerlendiren ONR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Özçiçek, “Düzenlemeler kayıt dışı para kazanan kesimlerin gelirini keserek sıkıntı yaratacak olabilir ama ticaretin kayıt altına alınarak daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ülke ekonomisinin yararına olacağı unutulmamalı” dedi.

Dünyanın tüm gelişmiş ekonomilerinde olduğu gibi sektörleri disipline edecek, iş ve işlemleri kayıt altına alacak, müşterilere belirli standartlarda hizmet verilmesini sağlayacak yasal düzenlemelere sektörlerin uyum sürecinin sancılı olduğunu belirten Onur Özçiçek, ancak getirilen kısıtlamaların müşteriler açısından hizmet kalitesi, ticaretin güvenilirliği gibi unsurlar açısından gerekli olduğuna dikkat çekti. Onur Özçiçek, “Yeni yönetmelik, marketin, berberin, kasabın, terzinin araba alım, satımı yapmasının önüne geçerek, bizler gibi işinin uzmanı olan, her şeyi kuralına göre yapan, bu işten para kazanıp vergisini ödeyen profesyonelleri öne çıkaracak. Düzenlemeler bu işten kayıt dışı para kazanan kesimlerin gelirini keserek sıkıntı yaratacak olabilir ama ticaretin kayıt altına alınarak daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ülke ekonomisinin hayrına olacağının unutulmaması gerekir” diye konuştu.

İkinci el motorlu araçları oto galericilik yapanlara ilişkin de yeni değişikliklere göre, üçüncü sınıf gayrisıhhi müessese olarak yönetmeliğe eklenecek oto galeriler, öncelikle toplu iş yerlerinde açılacak. Tapuda konut olarak görünen yerlerde açılamayacak. İş yerinin bulunduğu binada konut amacıyla kullanılan başka bir bağımsız bölüm bulunmayacak. Faaliyet alanının en az 60 metrekaresi teşhir alanı olmak üzere 80 metrekare olması şartı da getirilen oto galeriler, kapalı alanlarında LPG’li, LNG’li veya CNG’li araç bulundurulamayacak. Çevreye, alt yapıya, trafiğe etkisi ile can ve mal güvenliği riskine karşı valilik görüşü alacak. Ayrıca aynı yerde en fazla 2 işletmeci çalışabilecek. Bu durumda teşhir alanının en az 120 metrekare, toplam faaliyet alanının ise 160 metrekare olması gerekecek. İş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulmayacak ve mali sorumluluk sigortasının yapılması zorunlu olacak.

Oto galeriler, açık ve kapalı faaliyet alanı dışında yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edemeyecek.Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan iş yerleri de (Rent A Car) taslakta üçüncü sınıf gayrisıhhi müessese olarak belirlendi. Buna göre bu iş yerlerinin öncelikle toplu iş yerlerinde açılması, tapuda konut olarak görünen yerlerde açılmaması, iş yerinin bulunduğu binada konut amacıyla kullanılan başka bir bağımsız bölüm bulunmaması, faaliyet alanının araç başına 10 metrekare olması, kapalı alanlarında LPG, LNG veya CNG’li araç bulundurulmaması, çevreye, altyapıya, trafiğe etkisi ile can ve mal güvenliği riskine karşı valilik görüşü alınması, mali sorumluluk sigortasının yapılması, iş yerinin bulunduğu ortak alanların veya yol, kaldırım gibi yerlerin taşıt teşhir alanı olarak kullanılmaması zorunluluğu getirildi.

Bakanlık, geleceğin kaçınılmaz teknolojisi olan elektrikli araçların enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kurulması gereken elektrikli araç şarj istasyonlarını da üçüncü sınıf gayrisıhhi müessese olarak yönetmelik kapsamına aldı. Bunların otopark, akaryakıt istasyonları ve alışveriş merkezleri ile yetkili idarelerce uygun görülecek yerlerde müstakil olarak kurulabilmesinin önünü açtı. Düzenlemeler nedeniyle ikinci el araç fiyatlarının arttığına ilişkin haberlere de dikkat çeken Onur Özçiçek, araç fiyatlarındaki artışın, düşen faizler, pandemi nedeniyle özel otolara artan taleple daha doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Pandemi döneminde otomotiv sektörü dünyada kısıtlı çalışmalar nedeni ile fabrikadan araç sayısı çok az sayıda çıkmaya ve hatta durma noktasına geldi. Artan döviz artışı ve dışa olan bağımlılığımız nedeni ile fiyatlar otomatik olarak artma eğilimi gösterdi”.

Yakın zamanda temeli atılan yerli ve milli araçları (TOGG) yollarda görmek için sabırsızlandıklarını da dile getiren Onur Özçiçek, “Devletimizin ve hükumetimizin her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. ONR Motorlu Araçlar ve Grubu 100 civarı çalışanı ve Düzce, İstanbul ve Ankara’da bulunan 5 şubesi ile bölgesinde ve sektöründe öncü bir kuruluş olmanın getirdiği sorumluluğu ile faaliyetlerini sürdürmekte. Kurulduğu 2005 yılından bugüne, yönetmelikler ve düzenlemeler karşısında hassas duruşumuzu koruyan Grup, yeni düzenlemelerin sektöre hayırlı olması temennisinde bulundu. | 12 Ağustos 2020 : 22.40

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |