Fransa’da otomotive büyük teşvik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron otomotiv sanayi için dev yardımlar sundu; mali teşvik, tedarik zincirini desteklemek için bir fon ve evde çalışmayı arttırmak. Macron, 8 milyar otomotiv destek planı açıklarken, Fransa’yı ilk elektrikli ve hibrid otomobil üreticisi haline getirme hedefini de öngörüyor. İtalyan basınındaki haberlere göre, otomotiv sektörü için tarihi olarak tanımlanan Macron’nun planın hedefi kıta önceliğine sahip. Sekiz milyarlık önlem paketi, şu anda Renault için tartışılan 5 milyar krediyi içermiyor. Renault 2 milyarlık tasarruf planını ise Cuma günü sunacak. Fransa’da otomotiv sektörü doğrudan 400 bin kişiyi istihdam ederken, 900 bin kişi de tedarik zincirinde çalışıyor.

Nisan ayında satışların % 88,8 düştüğü Fransa’da yakın vadede koronavirüsün neden olduğu sorunların tedavisi satın almaları teşvikten geçiyor. Macron, piyasada satılacak 400 binden fazla aracın olduğunu, Haziran ayında da yaklaşık 500 bin stok oluşacağını söyledi. Plan üç adımdan oluşuyor: önceliği alım talebini destekleyen ilk adım, yani teşvikler; ikincisi, tedarik zincirini desteklemek için Fransız devleti ve otomobil üreticilerinin katıldığı bir yatırım fonu; üçüncüsü ise iki Fransız üretici PSA ve Renault’nun katma değerli bazı ürünleri Fransa’ya taşıması konusunda güçlü bir garanti sağlayan devlet, üreticiler ve işçiler arasındaki anlaşma ile Fransa’da elektrikli araç üretimini artırmak. Macron, Fransa’yı 2025’te Fransa’da bir milyon elektrikli otomobil üretmek amacıyla temiz araçlar üreten ilk Avrupa ülkesi yapmak istiyor.

26 Mayıs 2020 : 20.30

Yorum yaz

COPYRIGHT 2021-2022>+ otoajansı’nda yayınlanan bütün haber, fotoğraf, çizim, video vs.’nin Telif Hakları Kanunu çerçevesinde bütün hakları Hoşgör Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir. Tamamının veya bir kısmının, her hangi bir teknikle kopyalanması, çoğaltılması, yayımlanması ilgili kanunda belirtildiği üzere yasaktır. OtoAjansı aksi tespiti halinde kişi veya kurumlar hakkında yasal takibat yaptırmaktadır. İmzalı yazıların sorumluğu yazarlarına, yapılan yorumların sorumluluğu ise gönderen kişilere aittir. OtoAjansı imzalı yazılardan ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Yayımlanan bütün reklamların sorumluluğu reklam sahiplerine aittir.

Giriş |